Energetické nápoje, jejich vliv na zdraví a čím je nahradit

Efekt energetického nápoje je přitažlivý. Pohladí chuťové buňky sladkou příchutí, nabudí, oddálí únavu. Když k tomu přidáme barevný obal a pocit zakázaného ovoce, malá závislost je na světě. Jenomže energetické nápoje si z našeho zdraví ukrajují až nebezpečně velký kus.

Komu energetické nápoje nejvíc chutnají?

  • Dospělí: 30 %
  • Adolescenti: 68 %

Výjimkou nejsou ani děti, které energy drink přitahuje svou barvou a chutí. Dospívající a studenti s energetickými nápoji tráví noci nad knihami nebo na večírcích. V kombinaci s alkoholem se přitom z už tak škodlivého nápoje stává látka způsobující závažné zdravotní potíže. 

Energetické nápoje a jejich škodlivost

Na začátek si pojďme vysvětlit, které látky způsobí, že se po vypití energy drinku cítíme nakopnutě.

Co obsahuje složení energetických nápojů:

  • Kofein: oddálí protivný pocit únavy, takže na chvíli ošálíme mozek, který ve skutečnosti touží po obyčejném odpočinku.
  • Taurin: zvýší nám krevní tlak, takže máme pocit, že dokážeme skály lámat.
  • Rostlinné extrakty: mohou vypadat lákavě na obalu, ale jejich účinek na jednotlivce lze někdy špatně odhadovat.
  • Vysoké množství cukru: barviva a sladidla přebíjejí jinak ne zrovna lahodnou příchuť kofeinu a taurinu.

Působením jednotlivých látek se vystavujeme riziku, že se namísto kýženého pocitu nabuzení dostaví nevolnost, bušení srdce a poruchy srdečního rytmu provázené zvýšením (nebo snížením) krevního tlaku. Dlouhodobě může souviset i s migrénami, rizikem mrtvice nebo nitrolebním krvácením.

Jak řešit nedostatek energie zdravěji?

  1. Jezte s rozumem

Je to skutečný hlad, nebo jen chuť na sladké? Dává mi tahle potravina výživu, nebo jen prázdné kalorie? Budu se cítit lépe, když si k obědu dám čočkový salát, nebo pizzu? Jak se mi bude hodinu po jídle pracovat/cvičit/spát? Při výběru jídla zvažte i to, jak se po jeho konzumaci budete cítit a jestli to bude příjemný pocit.

  1. Hýbejte se

Zaměstnáte hlavu, umlčíte touhu po lelkování a pojídání z nudy a taky si vyplavíte endorfiny, takže budete mít lepší náladu.

  1. Když jste unavení, jděte se vyspat

Pokud vám mozek říká, že se potřebuje vypnout, nesnažte se mu to rozmluvit a běžte se jednoduše vyspat. Nakopávačem ho umlčíte jen na chvíli, ale on vám to potom stejně vždycky vrátí.

  1. Dopřejte si čerstvou spirulinu

Tento zdraví prospěšný přírodní antioxidant má vysoké nutriční hodnoty, stimuluje imunitu, usnadňuje trávení a pomáhá očistit tělo od toxinů. Díky obsahu železa navíc zlepšuje okysličení organismu a chrání srdce, takže dodává energii dlouhodobě. Spirulina nemá žádné vedlejší účinky.

Jak nám spirulina pomáhá při hubnutí?

Obsahuje 60–70 % bílkovin, takže vyživuje svaly a dodává sílu. Díky tomu budete mít na cvičení i chuť a energii. Celé spektrum minerálů, jako je hořčík, draslík, zinek, selen, chrom, mangan, germanium, měď a železo, vám pomůže zlepšit srdeční činnost, posílit nervový systém a aktivovat energetický metabolismus. Pravidelné užívání spiruliny dokáže nahradit i klasické doplňky stravy. 

Ochutnejte lahodný nápoj s čerstvou spirulinou.

SideMenu