Spirulina ve vesmíru: Výzkumníci dostávají grant NASA na studium řas rostoucích ve vesmírném prostředí

Modrozelená řasa, která patří k nejstarším formám života na Zemi, by mohla být klíčem k podpoře astronautů na dlouhodobých misích.

Před více než 50 lety vstoupil astronaut Neil Armstrong na Měsíc a řekl: „Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ Dnes lidstvo pokračuje v dělání skoků a ve vesmíru se výzkumníci snaží s využitím řas vyvinout udržitelná řešení, která pomohou astronautům.

Může spirulina pomáhat rostlinám při růstu na Marsu a na Měsíci? To se brzy dozvíme

American Public University System (APUS) nedávno oznámil, že skupina Spirulina Algae Group, součást University’s Supernova Search Group, získala výzkumný grant NASA na studium využití spiruliny pro pěstování rostlin ve vesmírném prostředí. Výzkum bude využívat havajskou Spirulinu Pacifica (Arthrospira platensis), která v podobných podmínkách jako na Marsu a Měsíci pomůže u mnoha rostlin podpořit jejich zdraví, nutriční hodnotu a rychlost produkce.

Spirulina Group si vybrala řasu spirulina pro její funkční vlastnosti, které zahrnují odolnost vůči teplotě a záření a také schopnost čistit odpadní vodu. Díky výzkumům dnes víme, že mikrořasy podporují zdraví rostlin ve vysoce alkalických půdách – podobných jako jsou na Měsíci a na Marsu.

Spirulina tu byla dávno před námi

„Spirulina udržovala formy života po miliardy let zde na Zemi a označujeme ji jako superpotravinu bohatou na živiny,“ řekla Collette Kakuk, hlavní strategická a obchodní ředitelka společnosti Cynotech, která pro projekt dodává havajskou Spirulinu Pacifica prostřednictvím partnerství se Spirulina Group.

To jen podtrhuje trvalý význam a hodnotu spiruliny, která nyní může pomoci s pěstováním rostlin v mimozemském prostředí.

Jak to začalo

Hlavní výzkumnice Dr. Kristen Miller, profesorka APUS, která se podílela na založení skupiny Supernova Search Group, spolupracovala s postgraduálním studentem American Military University (AMU) Terrym Trevinem. Dr. Miller a Trevino při zahájení pilotní studie zkoumali, jak lze spirulinu využít jako biohnojivo pro podporu zdravého růstu cévnatých rostlin v simulovaném marťanském regolitu. Tato počáteční studie provedená ve spolupráci s APUS’s Analog Research Group (AARG) v prostoru Inflatable Lunar/Mars Analog Habitat (ILMAH), provozovaném Human Spaceflight Laboratory University of North Dakota (UND), vedla k tomu, že APUS obdržel NASA EPSCOR Rapid Grant Response Research (R3) prostřednictvím Konsorcia vesmírných grantů Západní Virginie.

Podívejte se na video University of North Dakota: Jak to vypadá uvnitř Inflatable Lunar-Mars Analog Habitat

Zkouška pro více než 1500 rostlin

Dr. Miller pro NutraIngredients-USA řekla, že výzkum bude probíhat na dvou různých místech: v kontrolovaném laboratorním prostředí v San Franciscu a v uzavřeném analogovém prostředí v Severní Dakotě.

„To je důležité, protože laboratorní podmínky nemohou vždy přesně napodobovat podmínky ve vesmírném prostředí. Mezi těmito dvěma lokalitami použijeme více než 1500 rostlin k metodickému zkoumání rozsahu, v jakém lunární a marťanský regolit, koncentrace CO2 a mimozemská gravitace ovlivňují růst. A obzvláště nás zajímá, jak lze havajskou spirulinu využít k podpoře zdravého růstu rostlin v těchto náročných podmínkách,“ řekla Kristen Miller.

Trevino, který je součástí Spirulina Group, dodal, že testování bude zahrnovat mikroskopická pozorování kůlového kořene, kořenové čepičky a také rychlost, jakou se kůlový kořen prodlužuje. 

„Hodně mě zajímá měření laterálního rozšíření jednobuněčných kořenových vlásků, které vycházejí z kořenového uzávěru. Věřím, že tyto kořenové vlásky budou hrát významnou roli ve stresovém prostředí půdy bez organické výživy. Doufám také, že otestujeme obsah kovů v rostlinách a uvidíme, zda dokážeme zmapovat příjem,“ řekl Trevino. 

V budoucnu by tento výzkum mohl fungovat jako očkovací látka chudých nebo kontaminovaných půd. (Tato dodatečná práce však není součástí současného výzkumného grantu od NASA).

Od pilotních studií k rozsáhlému výzkumu a úžasná šance pro mladé studenty

Dr. Miller uvedla, že již nějakou dobu testují své nápady v malých pilotních studiích a tento nový grant znamená, že budou mít zdroje na to, aby byli schopni udělat rozsáhlý, komplexní projekt s pevnými kontrolami a dostatkem vzorků pro statistickou analýzu.

„Umožní nám to důkladně otestovat všechny proměnné, které jsme testovat chtěli: podmínky půdy/regolitu, podmínky prostředí, a dokonce i účinky mikrogravitace,“ řekla Miller.

„Je vzrušující vidět, jak se myšlenkový experiment s primitivními metodami naplňuje poté, co prošel jednoduchou sadou testů s okamžitými výsledky,“ dodal Trevino.

Larry Harrison, docent astronomie z Hawaii Community College, také zdůraznil, jak výzkum umožňuje studentům od středoškolské úrovně až po postgraduální studium zapojit se do výzkumu na úrovni NASA. Mají tak šanci nahlédnout do výzkumných procesů a získávají cenné zkušenosti, které podpoří jejich budoucí vzdělávací a kariérní cíle.

Výzkum začne koncem roku 2023 a bude pokračovat v roce 2024. Výzkumný tým by měl svá zjištění analyzovat a publikovat v roce 2025.


Zdroj

Spirulina in space: Researchers receive NASA research grant to study algae growing in space environments, 25-Sep-2023 By Danielle Masterson

Nebo se zastavte v některém z obchůdků, kam SpirAlps dodáváme.

SideMenu